Jak wypełnić formularz ZUS ZZA? Instrukcja krok po kroku

Jak wypełnić formularz ZUS ZZA?

Zakładając działalność gospodarczą, musisz zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS. Jak to zrobić? Jak wypełnić formularz ZUS ZZA? W jakiej sytuacji składa się właśnie ten dokument?

Rejestracja własnej firmy wiąże się nie tylko z przywilejami, ale także z wieloma obowiązkami, przede wszystkim w stosunku do Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jedną z formalności, jakie musi spełnić przedsiębiorca, jest zgłoszenie do ubezpieczeń.

Płatnik a ubezpieczony? Jaka różnica?

Składając wniosek CEIDG-1, automatycznie rejestrujesz się jako płatnik składek, niestety nie jest to jednoznaczne ze zgłoszeniem do ubezpieczeń.

Jako przedsiębiorca jesteś płatnikiem składek, a więc osobą odpowiedzialną za obliczanie i wpłacanie składek na ubezpieczenia za siebie oraz pracowników swojej firmy.

Ubezpieczony to z kolei osoba objęta co najmniej jednym z ubezpieczeń społecznych — emerytalnym, rentowym, chorobowym lub wypadkowym, bądź też ubezpieczeniem zdrowotnym.

Jak zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS?

Jak wspomniałam, rejestracja przedsiębiorcy (czyli Ciebie) jako płatnika składek odbywa się automatycznie podczas zakładania działalności. We wniosku CEIDG-1 wypełniasz odpowiednie pola, a informacje w nich zawarte przekazywane są do ZUS-u. Na ich podstawie ZUS rejestruje Cię jako płatnika i tworzy specjalne konto.

Twoim obowiązkiem jest teraz zgłosić siebie oraz zatrudnione osoby do ubezpieczeń. W tym celu musisz wypełnić, a następnie złożyć kolejne druki. O tym, jakie formularze będą konieczne w Twoim przypadku, decyduje wiele czynników.

 1. ZUS ZUA — wypełniasz w sytuacji, gdy zgłaszasz się do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Za pomocą tego formularza możesz zadeklarować chęć skorzystania z preferencyjnych składek lub — gdy nie spełniasz warunków, poinformować ZUS o opłacaniu składek w pełnym wymiarze. ZUS ZUA pozwoli Ci również zgłosić do ubezpieczeń pracowników firmy.
 2. ZUS ZZA — wypełniasz, gdy zgłaszasz się jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego. Taka sytuacja może mieć miejsce jedynie w dwóch przypadkach — jeśli korzystasz z ulgi na start lub jeśli pracujesz na etacie i zarabiasz więcej niż płaca minimalna.
 3. ZUS ZCNA — to formularz, który pozwoli zgłosić Ci do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, który nie ma innych tytułów do ubezpieczeń.

Jak wypełnić formularz ZUS ZZA?

Większość “nowych” przedsiębiorców składa do ZUS-u formularz ZUS ZZA (w związku z korzystaniem z ulgi na start) i to właśnie na nim dzisiaj się skupię. Zanim jednak przejdę do omówienia, jak wypełnić formularz ZUS ZZA, muszę napisać jeszcze o dwóch ważnych kwestiach.

Zgłoszenia się do ubezpieczeń należy dokonać w ciągu 7 dni od założenia działalności. Analogicznie — na zgłoszenie pracownika masz 7 dni od momentu podpisania z nim umowy.

Jak dokonać zgłoszenia? Możesz zrobić to tradycyjnie — wypełniając papierowy druk i zanosząc go do ZUS-u, lub elektronicznie — za pośrednictwem CEIDG bądź programu Płatnik.

Najprościej zrobić to od razu, podczas wypełniania wniosku CEIDG-1. Wystarczy, że we wspomnianym formularzu, w polu 12.2 zaznaczysz, że chcesz dołączyć dokument zgłoszeniowy ZUS ZZA. Gdy już uzupełnisz CEIDG-1 i przejdziesz dalej, ZUS ZZA pojawi się w kolejnym kroku.

Jak wypełnić formularz ZUS ZZA? Instrukcja krok po kroku

Co, gdzie i jak uzupełnić?

1. Dane organizacyjne

Na początku formularza ZUS ZZA należy określić, czy składany dokument jest zgłoszeniem do ubezpieczenia zdrowotnego, czy też zgłoszeniem zmiany bądź korekty danych. Jeśli dopiero co założyłeś działalność i zgłaszasz się do ubezpieczenia zdrowotnego, w pierwszym okienku wybierz “Tak“. Pozostałe trzy pola pozostaw bez zmian.

2. Dane identyfikacyjne płatnika składek

W tym miejscu wpisz swoje dane (jako płatnika składek): NIP, REGON, PESEL, nr dokumentu tożsamości, nazwę skróconą (to ta podana w CEIDG-1 w polu nazwa skrócona — zazwyczaj jest to po prostu Twoje imię i nazwisko), a także pierwsze imię, nazwisko oraz datę urodzenia.

3. Dane identyfikacyjne osoby zgłaszanej do ubezpieczenia

Tutaj — po raz kolejny, wpisz swoje dane osobowe, tym razem jako osoby, która będzie objęta ubezpieczeniem.

Jak uzupełnić ZUS ZZA?

4. Dane ewidencyjne osoby zgłaszanej do ubezpieczenia

Czyli następna sekcja z danymi, w której musisz podać:

 • drugie imię — o ile zostało Ci ono nadane,
 • nazwisko rodowe,
 • obywatelstwo,
 • a także swoją płeć, wpisując w niewielkie okienko K lub M.

5. Tytuł ubezpieczenia

Można by rzec — najważniejsza informacja, którą musisz podać w formularzu ZUS ZZA. To właśnie tytuł ubezpieczenia w postaci sześciocyfrowego kodu informuje ZUS, z jakiego powodu będziesz opłacać tylko składkę zdrowotną. Jak wspomniałam wcześniej, zgodnie z polskim prawodawstwem są dwie sytuacje, w których przedsiębiorca może opłacać jedynie składkę zdrowotną: ulga na start oraz zatrudnienie na etacie z wynagrodzeniem powyżej minimalnej krajowej.

Jeśli przysługuje Ci prawo do skorzystania z ulgi na start, w polu kod tytułu ubezpieczenia wpisz 0540. Nie zdziw się, gdy w formularzu pojawi się informacja o wolnym zawodzie — spokojnie to ten sam kod.

Jeśli wypełniasz ZUS ZZA z powodu zatrudnienia na etacie, musisz podać jedną z poniższych kombinacji:

 • 0570 — gdy masz prawo do skorzystania z małego ZUS-u,
 • 0510— gdy nie masz prawa do skorzystania z małego ZUS-u.

6. Dane o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym

W sekcji tej musisz podać datę powstania obowiązku ubezpieczeń, czyli datę rozpoczęcia działalności, a także “Kod oddziału NFZ”. Jeśli nie znasz kodu swojego oddziału, wystarczy, że zaczniesz wpisywać nazwę województwa, a kreator sam podpowie Ci odpowiednie wartości.

7. Dane o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym

Tę część możesz całkowicie pominąć.

Formularz ZUS ZZA — jak wypełnić?

8-10. Adres zameldowania na stałe miejsce pobytu, adres zamieszkania, adres do korespondencji

Podaj swój adres stałego zameldowania. Jeśli jest on również adresem zamieszkania i adresem do korespondencji, nie musisz powtarzać go trzykrotnie.

Jak wypełnić formularz ZUS ZZA?

Pe­symis­ta szu­ka prze­ciw­ności w każdej okaz­ji.

Op­ty­mis­ta widzi okazję w każdej prze­ciw­ności.

Winston Churchill

5 myśli na temat “Jak wypełnić formularz ZUS ZZA? Instrukcja krok po kroku

 1. Marlena H. Odpowiedz

  Bardzo ciekawe informacje i cenne wskazówki dla osób, które myślą o założeniu własnej firmy. Twój wpis na pewno okaże się dla nich pomocny.

  • Agnieszka Autor wpisuOdpowiedz

   Dziękuję bardzo za miłe słowa 🙂 Rejestracja działalności nie jest taka trudna jak mogłoby się wydawać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *