Jak wypełnić wniosek CEIDG-1? Instrukcja krok po kroku

Jak wypełnić wniosek CEIDG-1?

Skoro już wiesz, jak wygląda rejestracja własnej firmy i jakie formalności musisz spełnić, aby zostać pełnoprawnym przedsiębiorcą, czas na dokładną instrukcję – krok po kroku, jak wypełnić wniosek CEIDG-1.

Czekaj.

Wróć.

Wiesz, jak założyć działalność gospodarczą? Przeczytałaś poprzedni artykuł na ten temat? Jeśli nie, to zacznij od niego. Wyjaśniam w nim wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące rejestracji firmy.

Spokojnie. Poczekam 10 minut, aż zapoznasz się z poprzednim tekstem.

Już?

No to zaczynamy.

Jak wypełnić wniosek CEIDG-1? Gdzie go szukać?

Zacznijmy od tego, że formularz CEIDG-1 możesz wypełnić na dwa sposoby – elektronicznie lub ręcznie. Wybacz, ale cały dzisiejszy wpis będzie zawierał instrukcję opartą na rejestracji online, czyli elektronicznej. Tę można wykonać z każdego urządzenia np. komputera, tabletu, smartfona. Jest tylko jeden warunek – urządzenie musi mieć dostęp do internetu.

Wniosek CEIDG-1 w postaci interaktywnego formularza znajdziesz na platformie http://ceidg.gov.pl.

jak wypełnić wniosek ceidg-1

Na stronie głównej kliknij w okienko “Złóż wniosek CEIDG”, a następnie — na kolejnej podstronie, w odnośnik “Założyć działalność gospodarczą”.

platforma ceidg

Teraz zostaniesz poproszona o podanie podstawowych informacji dotyczących wniosku. Większość z nich jest już wpisana, nic tutaj nie zmieniaj, a jedynie przepisz kod z obrazka i kliknij przycisk “Dalej”. Twoim oczom ukaże się formularz CEIDG-1.

jak wypełnić wniosek ceidg-1
formularz ceidg-1

Jak wypełnić wniosek CEIDG-1? Instrukcja krok po kroku

Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie:

 • dokumentem pozwalającym na uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców, a także jego modyfikację lub wykreślenie,
 • wnioskiem o uzyskanie, zmianę lub wykreślenie wpisu z rejestru REGON,
 • zgłoszeniem identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym do Urzędu Skarbowego,
 • zgłoszeniem płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
 • oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.

Tyle wstępu. Przechodzę już do konkretów, czyli omówienia kolejnych pól formularza.

01. Rodzaj wniosku

W części pierwszej “Rodzaj wniosku” automatycznie powinna wyświetlić się informacja “Wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorcy”.

02. Miejsce złożenia wniosku

W drugiej sekcji CEIDG-1 interesuje Cię jedynie pole 02.3., w którym musisz wskazać, kto składa wniosek. Jeśli robisz to we własnym imieniu, wybierz opcję “Przedsiębiorca”. Gdy jesteś pełnomocnikiem przedsiębiorcy, wybierz “Osobę uprawnioną”.

rodzaj wniosku ceidg

03. Dane wnioskodawcy

Kolejny krok to podanie swoich danych osobowych, takich jak:

 • płeć;
 • rodzaj dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport, inny), a także jego seria i numer;
 • PESEL;
 • NIP i REGON – jeśli posiadasz. Podczas rejestracji – gdy wcześniej nie prowadziłaś/eś działalności i nie zostały Ci nadane wymienione numery identyfikacyjne, zaznacz przycisk “Nie posiadam numeru NIP/REGON”,
 • nazwisko,
 • pierwsze imię,
 • nazwisko rodowe,
 • drugie imię (jeśli takowe posiadasz, musisz je podać!),
 • imię ojca,
 • imię matki,
 • miejsce urodzenia,
 • data urodzenia,
 • a także posiadane obywatelstwa.

W punkcie 15 zostaniesz poproszona o złożenie oświadczeń, iż nie orzeczono wobec Ciebie zakazów prowadzenia działalności gospodarczej, wykonywania określonego zawodu, a także, że masz prawo do posługiwania się adresami podanymi we wniosku.

jak wypełnić ceidg-1

04. Adres zamieszkania wnioskodawcy

Czyli kolejna sekcja z danymi, tym razem adresowymi.

jak wypełnić wniosek ceidg-1

05. Adres elektroniczny

Podaj swój adres e-mail, jeśli chcesz, aby stanowił on główny sposób komunikacji pomiędzy Tobą a urzędami. Będzie on przede wszystkim adresem do doręczeń pism.

wniosek ceidg-1

06. Firma przedsiębiorcy

Czyli nazwa, pod jaką będzie funkcjonowała Twoja działalność. Pamiętaj, iż w przypadku osób fizycznych w nazwie firmy musi znaleźć się imię i nazwisko przedsiębiorcy.

W polu 06.1 podaj przewidywaną liczbę osób, które będą pracować w Twojej firmie – jeśli nie będziesz zatrudniać pracowników, wpisz po prostu 1.

Teraz jeden z najważniejszych elementów wypełnianego wniosku CEIDG-1, a mianowicie wskazanie kodów PKD 2007. To od podanych wartości zależy, jakie usługi będziesz mógł świadczyć w ramach prowadzonej działalności. Pamiętaj, że późniejsza modyfikacja i dodanie kolejnych wartości jest bezpłatne.

07. Nazwa skrócona

Jest to nazwa podawana dla potrzeb ZUS. W przypadku jej braku, wpisz po prostu swoje imię i nazwisko.

08. Data rozpoczęcia działalności

Czyli dokładny rok, miesiąc oraz dzień. Data rozpoczęcia działalności może być późniejsza niż data złożenia wniosku.

09. Dane do kontaktu

Możesz je podać, ale nie musisz. Wypełnienie tej części wniosku CEIDG-1 jest dobrowolne. Jeśli zdecydujesz się na podanie adresu strony internetowej, nr telefonu, adresu e-mail czy nr faksu, dane te zostaną udostępnione publicznie. Z jednej strony pozwolą zidentyfikować Twoją firmę i ułatwią klientom kontakt, z drugiej – spodziewaj się mnóstwa telefonów od różnego rodzaju firm ubezpieczeniowych, banków, operatorów telekomunikacyjnych i innych.

Możesz również ukryć swoje dane, zaznaczając pole “Sprzeciwiam się udostępnianiu danych kontaktowych z CEIDG”. Wówczas podane w części 09 informacje trafią jedynie do urzędów i nie zostaną upublicznione w bazie przedsiębiorców.

jak uzupełnić wniosek ceidg-1

Czy warto uzupełnić informacje w sekcji „Dane do kontaktu”?

Jak najbardziej! Musisz zdawać sobie sprawę z tego, iż urzędy często kontaktują się z przedsiębiorcami telefonicznie. Mnie — w ten sposób, udało się załatwić już dwie sprawy z US i dzięki temu nie musiałam stawiać się w placówce osobiście. Druga kwestia to podanie adresu strony internetowej firmy. Jeśli będziesz świadczyć usługi przez internet i dodatkowo ubiegasz się o wpis do rejestru podatników VAT, koniecznie o tym pamiętaj! Wówczas jesteś bardziej wiarygodny dla US, a pracownik weryfikujący Twoje zgłoszenie VAT-R, może bez problemu zapoznać się z profilem działalności firmy. Mówiąc krótko – podanie adresu strony www, na której dokładnie omawiasz swoją ofertę, może przyspieszyć wpis do rejestru VAT.

10. Adresy związane z działalności gospodarczą

W sekcji tej należy podać zarówno adres do doręczeń, jak i stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Jeśli usługi w ramach prowadzonej działalności świadczysz np. u klientów lub zajmujesz się handlem obwoźnym, zaznacz opcję “Brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”.

11. Dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej

Tutaj podaj dodatkowe (stałe!) miejsca, które związane są z prowadzoną przez Ciebie działalnością np. punkty sprzedaży, oddziały przedsiębiorstwa, punkty przyjmowania zleceń.

jak wypełnić ceidg-1

12. Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w

Do wyboru masz ZUS, KRUS oraz wariant “Jestem ubezpieczony za granicą”. Większości osób dotyczy ubezpieczenie w ZUS i na tym właśnie się skupię. Wybierając w pierwszym polu ZUS, w kolejnym musisz podać datę powstania obowiązku opłacania składek, a więc datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jak wspomniałam we wpisie “Jak założyć działalność gospodarczą?, samo wypełnienie i złożenie wniosku CEIDG-1 jest jedynie zgłoszeniem informującym ZUS o tym, iż będziesz płatnikiem składek. Nie jest ono równoznaczne z formularzem zgłoszeniowym osoby ubezpieczonej. W polu 12.2 możesz zadeklarować chęć dołączenia do CEIDG-1 formularzy zgłoszeniowych ZUS: ZZA, ZWUA, ZUA, ZIUA, ZCNA. Jeśli zdecydujesz się na któryś z wymienionych druków, pojawi się on w kolejnym kroku, już po wypełnieniu wniosku CEIDG-1 i przejściu dalej.

jak wypełnić wniosek ceidg-1

Czego dotyczą poszczególne dokumenty zgłoszeniowe ZUS?

1. ZUS ZZA

To zapewne jego przyjdzie Ci wypełnić. Jeśli zakładasz działalność i dodatkowo pracujesz na etacie lub chcesz skorzystać z ulgi na start, to właśnie za pomocą wymienionego formularza zarejestrujesz się do ubezpieczenia zdrowotnego.

2. ZUS ZWUA

Jest drukiem służącym wyrejestrowaniu się z ubezpieczeń.

3. ZUS ZUA

Czyli zgłoszenie do ubezpieczeń przedsiębiorcy, który nie pracuje dodatkowo na etacie ani nie chce bądź nie może skorzystać z ulgi na start.

4. ZUS ZIUA

Druk ten wypełniasz, jeśli chcesz dokonać zmiany danych osoby ubezpieczonej.

5. ZUS ZCNA

Pozwoli Ci zgłosić do ubezpieczenia członka rodziny, który nie podlega ubezpieczeniu z innego tytułu.

Sekcje 13, 14, 15, 16

Wypełniasz w przypadku wybrania ubezpieczenia z KRUS lub zawieszania, wznawiana bądź też likwidacji działalności gospodarczej.

17. Informacja dotycząca naczelników urzędów skarbowych

W tym miejscu należy podać naczelnika US właściwego ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy, czyli np. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w…. Wystarczy, że formularzu zaczniesz wpisywać miasto “swojego” naczelnika, a kreator sam podpowie Ci resztę.

18. Oświadczam, że podatek dochodowy od osób fizycznych będę opłacać w formie

Masz do wyboru takie opcje jak: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową.

19. Forma wpłaty zaliczki

W kolejnym kroku musisz podać formę wpłat zaliczek na podatek dochodowy, może być to miesiąc, kwartał lub forma uproszczona.

20. Rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej

Czyli podatkowa księga przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe (pełna księgowość) lub też inne ewidencje.

W kolejnym okienku należy określić, czy dokumentację księgową będziesz prowadzić we własnym zakresie, czy zlecisz to zadanie innemu podmiotowi – biuru rachunkowemu.

21. Dane podmiotu prowadzącego dokumentację rachunkową wnioskodawcy

Pole to pojawi się tylko wtedy, gdy w powyższej sekcji zaznaczysz, że Twoją dokumentację księgową będzie prowadził zewnętrzny podmiot. Teraz musisz podać nazwę biura rachunkowego i jego NIP.

22. Adres przechowywania dokumentacji rachunkowej wnioskodawcy

Zazwyczaj jest to adres biura rachunkowego, które prowadzi księgowość firmy lub adres wykonywania działalności gospodarczej. Pamiętaj, aby podać tutaj RZECZYWISTY adres, pod którym dokumenty księgowe będą się znajdować.

jak uzupełnić ceidg-1

23. Prowadzę zakład pracy chronionej

Zaznaczasz, jeśli prawda.

25. Jestem wspólnikiem spółki/spółek cywilnych

Jak wyżej.

26. Informacje o małżeńskiej wspólności majątkowej

Wypełnij tylko wtedy, gdy wiąże Cię z małżonkiem wspólność majątkowa.

27. Dane identyfikacyjne rachunków bankowych wnioskodawcy

W tej części podaj wszystkie rachunku bankowe związane z prowadzeniem działalności. Mogą być to zarówno konta założone “na firmę”, jak i rachunki osobiste – musisz być jednak ich właścicielem lub współwłaścicielem. Pamiętaj też o zaznaczaniu przy jednym z kont przycisku “Rachunek, na który dokonywany będzie zwrot podatku”.

28. Informacja o numerach identyfikacyjnych uzyskanych w innych krajach dla celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych

Tutaj z kolei musisz podać posiadane w innych krajach odpowiedniki NIP oraz REGON.

29. Udzieliłem(am) pełnomocnictwa do prowadzenia moich spraw

Jeśli POSIADASZ pełnomocników ustanowionych zgodnie z odrębnymi przepisami, tutaj podaj ich dane.

Pamiętaj, że sama informacja umieszczona w tym miejscu NIE jest równoznaczna z ustanowieniem pełnomocnika.

jak wypełnić wniosek ceidg-1

Załączniki

Na samym końcu formularza CEIDG-1 możesz zamieścić dodatkowe załączniki. Może być to umowa najmu czy dzierżawy nieruchomości, która stanowi siedzibę firmy, lub inne istotne dokumenty.

Gdy poprawnie wypełnisz wszystkie pola CEIDG-1, to poniżej sekcji “Załączniki” pokaże się kolejny checkbox “Do wniosku dołączam zgłoszenie VAT-R”.

jak wypełnić wniosek ceidg-1

Jak złożyć wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców?

Formularz CEIDG-1 wypełniony, teraz pozostaje go tylko złożyć. To również możesz zrobić na kilka sposobów:

 • podpisując wniosek podpisem elektronicznym i wysyłając go poprzez platformę http://ceidg.gov.pl,
 • podpisując wniosek profilem zaufanym i wysyłając go poprzez wspomniany wyżej serwis,
 • drukując wniosek, podpisując go ręcznie i zanosząc do urzędu miasta/gminy.

Mam nadzieję, że już wiesz, jak wypełnić wniosek CEIDG-1. To tyle na dziś. W następnym wpisie omówię szczegółowo druk ZUS ZZA.

Tylko ten nie popełnia błędów,

kto nic nie robi.

Napoleon Bonaparte

9 myśli na temat “Jak wypełnić wniosek CEIDG-1? Instrukcja krok po kroku

 1. marcepanowy kącik Odpowiedz

  Oj, widzę że troszkę blog się zmienił i wizualnie i tematycznie.

 2. Pati Odpowiedz

  Dobrze, że takie wpisy pojawiają sięna blogu. Chcę zmienić pracę, jednak mam nadzieję na etat, tak jak do tej pory.

 3. napiecyku Odpowiedz

  Gdybym więcej zarabiała na blogu, na pewno założyłabym działalność, a tak tylko umowa o dzieło. Bardzo obszerny i na pewno potrzebny wpis Agnieszko 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *