Podstawy blogowania #3. Co to jest hosting?

Co to jest hosting?

Do instalacji WordPressa niezbędny jest hosting lub własny serwer, a także domena. Wiele słyszy się o firmach świadczących usługi hostingu. Zastanawiasz się, co to jest hosting? A może poszukujesz informacji, jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego bloga?

Przeczytaj też:
1. Podstawy blogowania #1. Jak założyć blog? 5 wskazówek na start
2. Podstawy blogowania #2. Gdzie założyć blog?

Co to jest hosting?

Hosting to usługa, w której dostawca udostępnia zasoby serwerowni. Hostingiem często nazywa się również udostępnione miejsce na serwerze.

O co chodzi i po co jest Ci potrzebne miejsce na czyimś serwerze?

To proste. Chcąc uruchomić usługę w sieci Internet, w tym stronę internetową czy bloga, potrzebujesz przestrzeni dyskowej, na której umieścisz pliki serwisu. Strona internetowa to rozbudowany dokument, składający się z wielu mniejszych plików odpowiedzialnych za poprawne wyświetlanie treści. Nowoczesne strony WWW obsługiwane są przez tzw. CMS-y, czyli oprogramowanie pozwalające na tworzenie i zarządzanie serwisami internetowymi. Dawniej obsługa stron WWW polegała na ręcznym zmienianiu kodu oraz dodawaniu kolejnych dokumentów, które tworzyły całość. Było to nie tylko żmudne, ale wymagało również sporej wiedzy z zakresu HTML, później również CSS i PHP.

Wrócę jednak do najistotniejszej z punktu widzenia dzisiejszego wpisu rzeczy, a więc hostingu.

Wykupienie usług hostingowych, czyli miejsca na serwerze określonej firmy, pozwala zainstalować dowolny CMS, a także utworzyć stronę WWW i zarządzać nią. To m.in. od ilości dostępnego miejsca zależy, jak rozbudowany może być serwis. Usługi hostingowe trzeba wybierać rozważnie, bo ograniczenia dotyczą tutaj nie tylko dostępnej przestrzeni dyskowej, ale także transferu oraz innych parametrów.

Co to jest serwer dla bloga?

Hosting czy własny serwer?

Czy zakup hostingu u operatora to jedyna możliwość, aby dysponować miejscem w sieci? Otóż nie. Serwer WWW można postawić we własnym zakresie. Będzie do tego potrzebny sprzęt – komputer, a także oprogramowanie odpowiadające nie tylko za samą możliwość uruchomienia strony, ale również za jej bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że taki domowy serwer musi być włączony 24/7 i mieć połączenie z internetem. Tylko wtedy Twój serwis będzie online przez cały czas. Każde wyłączenie komputera czy brak internetu to przerwa w działaniu strony.

Czy warto postawić serwer w domu? Dla geeków komputerowych to nie lada gratka, ale jeśli Twoim celem jest jedynie uruchomienie własnej strony WWW, nie ma sensu się w to bawić. Prościej będzie skorzystać z usług hostingodawców, tym bardziej że udostępniają oni również zaawansowane rozwiązania na potrzeby dużych projektów.

Jak wybrać serwer dla bloga?

Jakie parametry powinien posiadać dobry hosting?

Na co zwrócić uwagę wybierając hosting? Zacznę może od tego, że hostingi można podzielić na płatne oraz darmowe. Po bezpłatnej usłudze nie spodziewaj się jednak wiele. Nie dość, że do dyspozycji otrzymasz niewiele miejsca, prędkość usługi na pewno też nie będzie zachwycająca, to dodatkowo Twoja strona zostanie “zasypana” masą reklam. Podsumowując, jakość nie jest w tym przypadku zbyt wysoka.

Większej wydajności możesz spodziewać się po hostingach płatnych. W zależności od ceny możesz wybierać pomiędzy rozwiązaniami o rozmaitych konfiguracjach.

Czym kierować się kupując dobry i tani hosting dla swojej strony czy bloga?

1. Pojemność serwera

Określa, jak wiele miejsca na strony WWW, pocztę i inne usługi otrzymasz w ramach wykupionego pakietu. Przed zakupem warto sprawdzić, czy hostingodawca zezwala na dowolny podział przestrzeni, czy też narzuca własne limity na poszczególne usługi.

Im bardziej rozbudowana strona czy blog, tym więcej będziesz potrzebować przestrzeni dyskowej. Z tym też nie należy przesadzać. Przykładowo. Dom na obcasach, który funkcjonuje już 4 lata, zajmuje około 2 GB, a nie brakuje na nim zdjęć, które miejsca na serwerze zajmują najwięcej.

Niektórzy operatorzy w swoich planach hostingowych oferują nielimitowaną powierzchnię dyskową. Czy tak jest w rzeczywistości? Warto upewnić się, sprawdzając regulamin. Czasem drobnym druczkiem dopisane są punkty o rzeczywistych limitach, które dotyczą również transferu danych.

2. Roczny/miesięczny pakiet transferu

To wielkość, która informuje, jak wiele danych może być przesłanych – do i z – usługi hostingowej w ciągu miesiąca lub roku. Najprościej mówiąc, to ruch generowany na hostingu. Musisz wiedzieć, że transfer “zużywają” nie tylko wizyty użytkowników, ale także przesyłane przez Ciebie pliki czy też pobierane kopie bloga.

Uwaga! Częstą praktyką wśród hostingodawców jest zmniejszanie przepustowości pasma, po przekroczeniu określonego transferu w ciągu miesiąca. Pełne pasmo przywracane jest pierwszego dnia następnego miesiąca kalendarzowego.

3. Liczba stron www

Czyli liczba oddzielnych stron internetowych, które mogą zostać utworzone na hostingu. Prawdę powiedziawszy, z tego typu obostrzeniami spotkać można się przede wszystkim w darmowych usługach. Na płatnych hostingach nigdy nie widziałam ograniczeń co do liczby stron WWW.

4. Liczba i typ baz danych

Zarówno WordPress, Drupal, Joomla!, jak i wszystkie systemy ułatwiające zarządzanie treścią na stronie www korzystają z baz danych. Liczba baz, którą możesz uruchomić na jednym hostingu, podlega ograniczeniom i wynosi najczęściej od 1 do 25. Zwróć również uwagę na typ baz danych, które udostępnia hostingodawca: MySQL, MSSQL, PostgreSQL.

5. Autoinstalatory

To skrypty ułatwiające instalację WordPressa, Drupala, Prestashop i innego oprogramowania. Dzięki autoinstalatorom nie musisz przesyłać plików CMS-ów na hosting. Wystarczy, że wybierzesz interesujący się program, wskażesz domenę, możesz też zostać poproszona o podanie takich danych jak login, hasło czy e-mail. Po ich wpisaniu wystarczy “przejść” dalej, a instalacja od razu się uruchomi.

6. Obsługiwane technologie

PHP, HTML, C, C++, PERL, Python – to technologie, a konkretniej języki programowania, z których często korzysta się do tworzenia stron WWW. Ważne, aby w ramach usługi hostingu można było swobodnie się nimi posługiwać. Niezbędna jest również obsługa poczty elektronicznej oraz FTP.

Co jeszcze warto sprawdzić, wybierając hosting?

Przedstawione wyżej parametry są łatwo dostępne i można je sprawdzić, studiując ofertę danego dostawcy. Są jednak informacje, których trzeba poszukać nieco głębiej, a stanowią one niemniej ważne dane podczas wyboru hostingu. O czym mowa? O liczbie równoległych procesów, maksymalnym zużyciu procesora, limitu ilości plików, szybkości łącza, a także gwarantowanej dostępności usługi.

Jak wybrać hosting?

Hosting – cena

Koszt, jaki trzeba ponieść w ramach usługi hostingu, zależny jest od wielu elementów, przede wszystkim parametrów danego rozwiązania, a także samego operatora. Niekiedy identyczne usługi oferowane są u kilku dostawców w cenach różniących się o kilkaset złotych.

Warto wiedzieć, że część operatorów oferuje hostingi w oparciu o dostępną powierzchnię dyskową, a także roczny transfer (to te dwa elementy determinują cenę), niektóre decydują się na podział swojej oferty ze względu miesięczną liczbę użytkowników.

Ceny tanich hostingów zaczynają się już od 5 zł za miesiąc – nie spodziewaj się tutaj jednak nielimitowanych – czy choćby dość obszernych – pakietów. Wyjątek stanowią promocje, które dotyczą pierwszego roku korzystania z serwera i często obniżają jego ceny nawet do 1 zł za miesiąc. W ten sposób można tanio skorzystać z dobrej jakości hostingu, którego cena regularna wynosi np. 20 zł miesięcznie.

Hosting – mój wybór

Przez te kilka lat blogowania oraz pracy jako informatyk i administrator stron WWW korzystałam z wielu godnych polecenia hostingów. Na dzień dzisiejszy swoje blogi utrzymuję na serwerach Home.pl. Korzystam z nich nieustannie od kilku lat i jestem bardzo zadowolona. Zarówno prędkość działania serwisów, jak i pomoc podczas ewentualnych problemów jest na bardzo dobrym poziomie.

Zaznaczę jeszcze, że posiadam wykupioną opcję pomocy premium. Obecnie kosztuje ona 2 zł netto za miesiąc. Pomoc premium to dostęp do infolinii VIP i krótszy czas oczekiwania. Niby opcję mam wykupioną, ale tak naprawdę skorzystałam z niej tylko raz – w zeszłym roku, kiedy na Home.pl przydarzyła się duża awaria.

W porównaniu z innymi firmami świadczącymi usługi hostingu Home.pl wypada świetnie, jeśli chodzi o dostępność usług i wspomniane awarie. U mojego poprzedniego dostawcy problemy z dostępem zdarzały się o wiele częściej, średnio raz na 2 miesiące.

Dlaczego jeszcze polecam Home.pl? Na pewno jest Wam znany temat RODO i ochrony danych osobowych. Większość serwisów internetowych zbiera, przechowuje i przetwarza tego typu informacje, dlatego musi dbać o ich bezpieczeństwo. Jeśli korzystasz z usług hostingu i dane te (np. w postaci komentarzy) przechowywane są w bazie danych, musisz podpisać ze swoim dostawcą usług umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych. W przypadku Home.pl można ją wygenerować i zawrzeć elektronicznie.

Dla umysłu nie istnieją ograniczenia,

poza tymi,

które samodzielnie uznamy za prawdziwe.

Napoleon Hill

11 myśli na temat “Podstawy blogowania #3. Co to jest hosting?

  1. Jola Odpowiedz

    Dobrze jest też uważać, z jakimi treściami stawia się stronę względem tego, z czyjego polecenia ma się hosting. Ja swoją całą markę straciłam, bo firma postanowiła zniszczyć swojego klienta. Ja z home.pl zrezygnowałam, ale to było kilka lat temu. Po przeliczeniach wyszło mi dość drogo za usługę.

  2. Marcelina Odpowiedz

    Bardzo dobry jest ten cykl “podstawy blogowania” – pewnie się powtórzę, ale każdy powinien zapoznać się z Twoimi wpisami, bo są bardzo napisane zrozumiałym językiem i konkretne. Brawo 🙂

  3. Kuchcik gotuje Odpowiedz

    Blogując można, a nawet trzeba się nauczyć sporo z dziedziny IT. Trzeba jednak realnie ocenić swoje możliwości i lepiej czasami sięgnąć po pomoc fachowca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *